Jak zostać rekruterem?
Jak zostać rekruterem? cóż w dzisiejszych czasach zawód rekrutera jest już bardzo powszechny. Jeszcze kilka lat temu stanowisko to było owiane tajemnicą i nie wiele było ogłoszeń dotyczących tego zawodu.
Firmy wykorzystywały do rekrutacji istniejące zasoby np. w postaci kadrowej lub kierowników działów, którzy rekrutowali osoby do swojego zespołu. W miarę upływu czasu i sprzyjających warunków gospodarczych firmy zaczęły się rozrastać, zadań było coraz więcej a coraz mniej zasobów ludzkich. Powstała potrzeba utworzenia nowych działów odpowiedzialnych tylko i wyłącznie za procesy rekrutacyjne. Miały być to wyspecjalizowane komórki firmy, mające ustalony budżet, plan działania oraz sposób postępowania. Jedocześnie wraz z potrzebą firm powstało wiele nowych agencji rekrutacyjnych, które bardzo szybko przejęły rekrutacje od swoich klientów, wspomagając ten proces i dostarczając najbardziej wyspecjalizowanych pracowników.
Kim zatem jest rekruter?
A zatem od początku. Rekruter to osoba odpowiedzialna za proces rekrutacji pracowników do firmy. Jej zadaniem jest identyfikacja, pozyskiwanie i selekcja kandydatów na podstawie określonych wymagań i kryteriów. Rekruter może być zatrudniony wewnętrznie przez firmę lub działać jako niezależny konsultant rekrutacyjny tzw. freelancer. Główne obowiązki rekrutera obejmują analizę zasobów ludzkich, tworzenie ogłoszeń o pracę, przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych, ocenę kompetencji kandydatów oraz koordynację działań związanych z zatrudnieniem. Celem jest znalezienie najlepszego dostępnego kandydata na rynku, który spełnia wymagania stanowiska i przyczyni się do sukcesu organizacji.
Od czego zacząć? Czym charakteryzuje się profesjonalny rekruter.
Jeśli myślisz o zostaniu rekruterem wiedz, że jest to proces długotrwały. Są osoby, które zaczynają od odpowiednich szkoleń w tym zakresie i to nie jest zła droga. Zanim jednak zdecydujemy się na szkolenia, warto przyjrzeć się bliżej pracy innych rekruterów. Bez wątpienia należy zastanowić się najpierw czy posiadamy pewne cechy, które predysponują nas do tego zawodu. Takimi cechami są:
- dążenie do ciągłego rozwoju ( branża HR bardzo szybko się rozwija, zatem trzeba lubić się uczyć i zdobywać nową wiedzę),
- komunikatywność, otwartość, empatia oraz bardzo dobra umiejętność budowania relacji,
- rekruter powinien być bardzo dobrym słuchaczem oraz umiejętnie analizować i wyciągać wnioski,
- dostępność i elastyczność – rekruter musi być dostępny i elastyczny podczas trwania calego procesu rekrutacyjnego,
- umiejętność planowania oraz zarządzania czasem,
- umiejętności negocjacyjne – znalezienie kandydata to dopiero połowa sukcesu, bardzo często rekruter negocjuje z kandydatem najlepsze dla niego warunki zatrudnienia,
- umiejętność prezentacji oferty – rekruter to wizytówka firmy, bez względu na to czy działa wewnętrznie czy też jako freelancer, odpowiada za pozytywne przedstawienie oferty oraz samego pracodawcy,
Jeżeli powyższy opis jest bliski twojej osobie to świetnie, teraz czas rozejrzeć się, gdzie i jak możemy postawić pierwsze kroki.
Gdzie szukać darmowej wiedzy, by zostać rekruterem?
- Jeśli chcesz wiedzieć co i jak to otocz się ludźmi, którzy już to robią, czyli wejdź do świata rekruterów. W dzisiejszych czasach to przede wszystkim grupy w mediach społecznościowych np. Webski HR Maćka Wstęgi.
- Inspiruj się liczącymi głosami w tej branży. Mam na myśli osoby, które za darmo dzielą się swoją wiedzą w postach, nagraniach na youtube, artykułach branżowych lub blogach.
- Chcesz zostać rekruterem? Słuchaj podcastów – często darmowych i bardzo dobrych merytorycznie.
- Angażuj się w różne wydarzenia związane z rekrutacją. Mogą to być różnego rodzaju webinary oraz konferencje organizowane online.
Jak zostać jeszcze lepszym rekruterem? Zainwestuj w szkolenia od praktyków.
Kiedy przeszedłeś etap pierwszy i wiesz już z czym to się je i jak wygląda świat rekrutacji. Możesz skorzystać w pełnej gamy profesjonalnych szkoleń, które uzupełnią twoją wiedzę o konkrety. Pewnie w głowie pojawił się również pomysł na skorzystanie ze studiów na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi. Można i tak. Jednak wiedza przekazywana na tym kierunku obejmuje dużo szerszy zakres HR a temat dotyczący rekrutacji obejmuje bardzo nie wielki wycinek. Dlatego zamiast tego, najlepiej szkolić się tylko i wyłącznie w tematyce rekrutacyjnej. Jeżeli jednak zrezygnujesz z tej drogi to pozostaje jeszcze jedna: ZACZNIJ REKRUTOWAĆ!
Najlepsza rada jak zostać rekruterem. REKRUTUJ!
Czas rozejrzeć się za pierwszą pracą. Polecam zacząć od agencji rekrutacyjnych. Na portalach ogłoszeniowych znajdziesz bardzo dużo tego rodzaju ogłoszeń. Agencje rozrastają się jak grzyby po deszczu i często szukają osób na tego typu stanowiska. To najlepsza praktyka. Tutaj rozpoczniesz swoją przygodę aby za jakiś czas, jeśli będziesz chciał/a stać się w pełni niezależnym i profesjonalnym rekruterem. Zanim jednak do tego dojdzie. Napiszesz i wstawisz setki ogłoszeń, przeprowadzisz setki rozmów rekrutacyjnych, nauczysz się szukać kandydatów w odpowiednich miejscach, rozróżniać dobre CV od tego mniej profesjonalnego. Z czasem twoja intuicja i wyczucie będą już tak dobre, że zdziwisz się jak jesteś świetny w tym co robisz.
Poznasz rynek, różne branże oraz ludzi od których będziesz się uczył/a. Mam na myśli samych kandydatów. To właśnie oni stanowią ogromną i wartościową bazę wiedzy o swojej pracy oraz branży. Im więcej rekrutacji/projektów przeprowadzasz tym więcej wiesz i coraz sprawniej je realizujesz.
Obserwuj współpracowników, rekruterów, którzy mają doświadczenie. Posłuchaj jak i o czym rozmawiają, jak radzą sobie z trudnymi sytuacjami, jak przekonują, negocjują, oceniają i wyciągają wnioski. Buduj swoją bazę kandydatów. Bądź aktywnym obserwatorem. Nie spiesz się. Wszystko przyjdzie z czasem.
Jeśli to pokochasz to jesteś w domu. Już nic cię nie zatrzyma, wciągnie cię i pochłonie. To wspaniała praca z ludźmi, licznymi i różnorodnymi projektami oraz mnóstwem nowych znajomości. To wszystko sprawia, że jest bardzo satysfakcjonująca, ciekawa i rozwijająca.
Powodzenia kimkolwiek jesteś;)