Powrót do listy artykułów

sigen-recruitment

Początkiem roku nikt z nas nie spodziewał się, że koniec I kwartału tegoż roku przyniesie nam kryzys gospodarczy. Zapewne teraz zastanawiasz się – jaki kryzys? Jeszcze go dobrze nie czuć, lecz widać na horyzoncie. Zbliża się wielkimi krokami. W samym kwietniu ZUS stracił ponad 150 000 ubezpieczonych. Co to oznacza? Łatwo się domyślić, że jeżeli pracujemy to jesteśmy ewidowani w ZUS z tytułu ubezpieczenia socjalnego, zdrowotnego, chorobowego itd.. Jeżeli znikło 150 000 osób to znaczy, że już nie pracują – ba! Nawet nie są zarejestrowani w Urzędzie Pracy. A wspomnę jeszcze, że 150 000 osób to wzrost bezrobocia o 1%. Mało? To dopiero kwiecień a pamiętajcie, że część pracowników, którzy otrzymali wypowiedzenia w marcu i kwietniu mają trzymiesięczne okresy wypowiedzenia. Czy kryzys – a właściwie jego szczyt – spowodowany COVID-19 czeka nas na przełomie lipca i sierpnia?

Rekrutacja pracowników w czasach koronawirusa

Wraz z ogłoszeniem pandemii COVID-19 w Polsce znacząca większość firm wstrzymało procesy rekrutacyjne, szykując się na czasy „zaciskania pasa”, aby utrzymać swoich stałych pracowników. Nieliczne firmy, które zdecydowały się kontynuować rekrutacje zewnętrzne, przeniosły się do sieci, tzn. wszystkie etapy rekrutacji są prowadzone zdalnie, na odległość, wliczając w to również często onboarding pracownika (o ile onboarding jest planowany w trakcie trwania pandemii koronawirusa). Jeżeli aktualnie jesteś bezrobotny, szukasz pracy lub może spędzasz ostatnie dni w pracy na wypowiedzeniu, sprawdź dobrze w sieci, czy czasem inne firmy z Twojej branży nie prowadzą rekrutacji.

Koronawirus. Jego wpływ na rekrutacje.

Jak wspomniałem, wiele firm wstrzymało rekrutację, a nawet prowadzi procesy outplacement dla swoich pracowników. Czy w takim razie można znaleźć pracę w czasach kryzysu? Oczywiście! Przede wszystkim sprawdź, które firmy w tych czasach prężnie działają, jednocześnie potrzebując pracowników. To wcale nie jest tak, że wszyscy redukują zatrudnienie. Dużo firm przebranżowiło się, rozszerzyło zakres swoich usług i stale są obecni na rynku, generując przychody, które nierzadko są wyższe niż przed wybuchem pandemii. Więc, jeżeli Twój zawód to specjalista ds. marketingu, ds. obsługi klienta, administracji czy nawet pracownik produkcji i Twój obecny pracodawca był zmuszony zredukować zatrudnienie lub całkowicie zniknął (lub znika) z rynku, spróbuj swoich siłach w firmach o innym profilu działalności.

Jakie branże są aktywne w czasach pandemii COVID-19?

No właśnie – jakie? Pierwszy przykład z brzegu – branża spożywcza. Ludzie nie przestaną jeść z powodu koronawirusa, co najwyżej zdecydują się na rezygnację z dóbr luksusowych, ale dalej będą potrzebować zaspokoić głód. Dalej – rozrywka  i obsługa klienta, call center. Myślisz, że się mylę? A Ty co robiłeś(aś) w dni, kiedy jedynie mogłeś(aś) wyjść do sklepu po bułeczkę? Wszyscy oglądaliśmy filmy, seriale, czy ostatnio popularne stand-upy – jakoby lepsza i bardziej modna wersja kabaretu. Co wtedy robiliście? No czasem trzeba było dokupić jakiś pakiet dodatkowych programów, wypożyczyć filmy na VOD. Firmy, które dostarczają telewizję do naszych domów, zanotowały wzrost zainteresowania, a ich konsultanci wzrost pensji. 

Koronawirus. Kiedy skończy się kryzys?

No tego nikt nie wie. Być może będziesz musieć się przebranżowić. Kto to wie. Nawet najlepsi ekonomiści nie są w stanie przewidzieć wszystkich skutków pandemii koronawirusa, ani okresu przez jaki kryzys będzie trwał. Jeżeli straciłeś(aś) pracę z powodu koronawirusa, spróbuj odezwać się do działających agencji headhunterskich, rekrutacyjnych ze swojej okolicy. Firma rekrutacyjna to wcale nie jest zły wybór. Nawet jeżeli nie mają ofert pracy, które spełniają Twoje oczekiwania, to wkrótce takie będą mieli lub pomogą Ci się przebranżowić. Warto pozostać w kontakcie z taką agencją, ponieważ gdy otrzyma ona ofertę pracy, to jej pracownicy w pierwszej kolejności będą kontaktować się z pracownikami w swojej bazie – firmy rekrutacyjne również przechodzą kryzys i nie zawsze będą publikować ogłoszenia na płatnych portalach pracy.

SIGEN Recruitment wesprze Cię w poszukiwaniu pracy!

Jeżeli szukasz nowej pracy, nowych wyzwań, chcesz się przebranżowić albo już odczułeś skutki kryzysu koronawirusowego i straciłeś(aś) pracę to zostaw swoje CV. Na pewno to nie zaszkodzi a zwiększy szansę na otrzymanie pracy. Pamiętaj, że agencje headhunterskie nie będą od Ciebie pobierały żadnej opłaty oraz że one jedynie rekrutują pracowników, zatrudnienie otrzymasz bezpośrednio od zainteresowanego pracodawcy.

Wyślij nam swoje CV: https://www.sigenrecruitment.pl/formularz-aplikacyjny
 

 

Koronawirus. Poszukiwanie pracy oraz rekrutacja pracowników w czasach pandemii.

18 maja 2020
agencja-rekrutacyjna-gliwice

W kilku słowach o nas

Osoba do kontaktu

Na skróty

SIGEN recruitment to agencja rekrutacyjna  z siedzibą  w Gliwicach,  specjalizująca się w rekrutacjach stałych na stanowiska specjalistyczne oraz stanowiska wyższego szczebla na terenie Polski. Headhunting to nasza specjalność!

Adres:  ul.  Sowińskiego 5, Gliwice     NIP: 7491774067    REGON: 240932858     KRAZ 23218    www.sigenrecruitment.pl

Ewelina Przybyła

Recruitment Manager

tel. 517 613 877

e-mail: eprzybyla@sigen.pl

       

rekrutacja-stala-pracownikow